Atletai.lt trenerė Kristina  nori pasidalinti savo mintimis, apie mitybos pradmenis sportuojantiems:

„Mes gyvename iš to, ką gauname, bet kuriame gyvenimą iš to, ką duodame“ – V. Čerčilis.  Šia citata noriu pradėti šiandienos straipsnį, nes kiekvienas mūsų visada rūpinamės savimi. Turime visada žiūrėti, tai kaip gyvename, ką suteikiame kitiems ir ką suteikiame sau. Noriu pasidalinti mintimis apie mitybą, ypač sportuojantiems žmonėms. Visi žinome, kad kiekvienas atletas, siekiantis rezultatų profesionaliame ar mėgėjiškame sporte, turi suvokti mitybos svarbą. Gerai subalansuota mityba yra būtina maksimaliai geram rezultatui visose sporto šakose. Žmonės galvoja, kad maistas tik patenkina mūsų alkį, bet svarbiausia, kad jis svarbus mūsų organizmo „kuras“, kuris aprūpina energija reikalinga sportui, papildo atsargas, būtinas atsistatymui ir svarbus bendrai sveikatai bei gerovei.

SONY DSC

Sportuodami turite sukurti subalansuotą mitybą, kuri skatins Jūsų aktyvų gyvenimo būdą, sveikatą, gerins sportinę formą ir teiks ilgalaikį poveikį kūno formoms. Valgyti dažniau ir nedideliais kiekiais yra geriau, nei retai dideliais kiekiais. Mūsų organizmas geriau įsisavina maistingas medžiagas, jei jis vartojamas periodiškai, nedideliais kiekiais. Norint suderinti mitybą turite gauti šias maistingas medžiagų rūšis:

Angliavandeniai – pirminis energijos šaltinis, kurį pratybų metu naudoja raumenys, ir kuris naudojamas smegenų funkcionavimui.

Riebalai – energijos šaltinis, daugiausiai naudojamas neintensyvioje veikloje bei ištvermės pratimuose. Riebalų dienos normoje turime naudoti mažiau, kad sudaryti galimybę didesniam angliavandenių kiekio kaupimui organizme.

Baltymai – raumenų augimo ir atstatymo statybinė medžiaga.

Vitaminai ir mineralai – kiekis nėra reikalingas didelis, bet jie yra labai svarbūs mūsų sveikatai ir gyvybingumui. Šios medžiagos yra sudedamoji kaulų ir dantų dalis.

Vanduo – dalyvauja kūno temperatūros reguliavime, maistinių medžiagų pristatyme į kūno ląsteles bei atidirbtų medžiagų pašalinime iš jų. Visi sportininkai turi užtikrinti pakankamą skysčių vartojimą pratybų metu, nes organizmo dehidratacija gali turėti didelės įtakos rezultatams.

Dažnas iš mūsų nesuspėtų valgyti dažnai ir mažais kiekiais dėl darbo, universiteto, užimtumo su šeima ar draugais. Tokiu atveju svarbu pasiruošimas ir planavimas, kad maistas būtų vartojamas reguliariu laiku ir patenkintų Jūsų poreikius. Jei žinote, kad nesuspėsite pavalgyti įsidėkite lengvų užkandžių, tokių kaip: jogurtas, džiovinti vaisiai, obuolys ar bananas. Prieš treniruotę valandą prieš užkąskite angliavandenių užkandžių ar išgerkite angliavandenių gėrimų, ypač, jei jūsų laukia ilgas, sunkus darbas.

Po pratybų iškart atstatykite skysčių praradimą, kurį patyrėte prakaituojant. Sverdamiesi prieš ir po pratybų jūs pamatysite, kiek skysčių jums reikia atstatyti. Kad užtikrintumėte tinkamą skysčių atstatymą, kiekvienam prarastam kūno svorio kilogramui jūs turite išgerti vieną litrą skysčio. Stebėdami savo mitybos įpročius, kurioje daug angliavandenių, efektyviai atstatysite glikogeno atsargas tarp treniruočių. Tai leis Jums treniruotis ilgiau, intensyviau ir kiekvienoje treniruotėje pasiekti maksimalių rezultatų.

Norint gražių kūno formų, atsikratyti viršsvorio patariama turėti asmeninį trenerį mitybos, bei treniruočių klausymais. Tai leistų Jums pasiekti pastovių rezultatų, kurie reguliariai džiugintų Jus ir Jūsų šeimą. Asmeninis treneris gali sudaryti treniruočių ir mitybos planus, kurie tarpusavyje derės ir leis sunaudoti tinkamą dienos normą.

Kristina Jasinskaitė